baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
"Dzieje Ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej"
„Dzieje Ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej” – wystawa czasowa

 

W czwartek 20 września o godzinie 17.00 serdecznie zapraszamy do gmachu krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pod tytułem Dzieje Ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej. Ekspozycja będzie prezentowana od 20 września do 12 listopada bieżącego roku.

 

„Dzieje Ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej”

 

Wystawa ukazuje najważniejsze postacie, miejsca oraz wydarzenia związane z ziemiaństwem w naszym regionie. Pod pojęciem „ziemiaństwa” rozumiemy tu właścicieli majątków ziemskich w wieku XIX i XX, wywodzących się najczęściej ze szlachty posesjonackiej, w tym magnaterii, której przedstawiciele często posiadali tytuły arystokratyczne.

 

Kres ziemiaństwa jako warstwy społecznej w Polsce położyła II wojna światowa i będące jej następstwem przesiedlenia, zmiany ustrojowe oraz utrata Kresów Wschodnich. W sposób szczególny warstwa ta ucierpiała w wyniku reformy rolnej, która doprowadziła do odebrania im prawie wszystkich majątków. Pałace i dwory, będące ich miejscem zamieszkania rozgrabiono. Ziemianie, którzy po 1945 pozostali w Polsce, jako wrogowie ustroju socjalistycznego byli represjonowani i inwigilowani przez aparat bezpieczeństwa.

ikona daty16-08-2018, 09:41 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń1028
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt