Z okazji roku jubileuszu sześćsetnej rocznicy lokacji miejskiej Krotoszyna Muzeum Regionalne w Krotoszynie wraz z krotoszyńskim Pocztem Wierzbięty przygotowało wystawę, która nawiązuje do początków naszego miasta. W związku z tym w czwartek 8 stycznia wszystkich serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Strój i uzbrojenie w okresie lokacji miejskiej Krotoszyna. Rekonstrukcje z kolekcji Pocztu Wierzbięty”. Wernisaż odbędzie się jak zwykle o godzinie 17.oo w gmachu muzeum, a samą ekspozycję będzie można zwiedzać aż do 27 marca 2015 roku.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będą trzy wystąpienia członków krotoszyńskiego „bractwa”. Anna Dworniczak przedstawi sekrety mody i krawiectwa na przełomie XIV i XV stulecia, mgr Bartłomiej Marcinek zaprezentuje organizację oraz sposób produkcji uzbrojenia w tym właśnie okresie, a mgr Piotr Mikołajczyk przybliży okoliczności samej lokacji miejskiej Krotoszyna.
Wszystkie zaprezentowane elementy wyposażenia, stroje i uzbrojenie są własnością krotoszyńskiej grupy rekonstrukcyjnej Poczet Wierzbięty oraz jej poszczególnych członków. Eksponowane artefakty są poświadczone w źródłach historycznych z epoki, przez co w bardzo wiarygodny i atrakcyjny sposób przybliżą zwiedzającym codzienność przełomu XIV i XV stulecia.
Jest to już druga wystawa rekonstrukcji średniowiecznego wyposażenia w naszym muzeum. Poprzednia ekspozycja miała miejsce na początku 2009 roku, jednakże przez ostatnie 6 lat krotoszyński Poczet wzbogacił się o wiele nowych artefaktów i dokonał modernizacji starego ekwipunku. Obecnie Poczet Wierzbęty z Krotoszyna jest jedną z najlepszych grup rekonstruujących przełom XIV i XV stulecia w kraju, a nawet w Europie.
Specjalnie z tej okazji zmodyfikowane zostały również lekcje muzealne, znajdujące się w standardowej ofercie krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego. Zajęcia, obok namacalnego kontaktu ze średniowiecznymi obyczajami i kulturą materialną, zostaną wsparte przez elementy dramy oraz środki multimedialne. Lekcje adresowane są do dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach edukacyjnych.
Przypominamy w tym miejscu o konieczności rezerwacji terminów zajęć muzealnych:
telefon: 062 722 61 47
e-mail: muzeum@krotoszyn.pl