W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i tym samym 80. rocznicą walk o nasze miasto, od sierpnia w zrekonstruowanej budce strażniczej, usytuowanej pod budynkiem krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego, wywieszono listy zawierające obsadę personalną obrońców Krotoszyna we wrześniu 1939 r.
Listy, mimo iż nie są kompletne, zawierają aż 588 nazwisk żołnierzy krotoszyńskiego pułku oraz batalionu Obrony Narodowej. 1 września 1939 r. żołnierze ci stanęli w obronie miasta przed kolejnymi natarciami pododdziałów 183. Pułku Landwehry. Poszczególne nazwiska ułożono według przydziałów wojskowych oraz stopni. Listy sporządzono na podstawie:
- Korsak, Szlak bojowy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w wojnie obronnej 1939 r., w t. XIX Rocznika Kaliskiego, Poznań 1986)
- Lista katyńska ze zbiorów Muzeum Regionalnego, sporządzona we współpracy z Lidią Ławniczak i rodzinami pomordowanych.
- Teczki poświęcone żołnierzom 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej ze zbiorów Muzeum Regionalnego
- Baza poległych na portalu: http://www.bohaterowie1939.pl/
Podobnie jak w wypadku wystawianych już w naszej budce strażniczej list powstańców wielkopolskich, będziemy wdzięczni za wszelkie udokumentowane uzupełnienia. Ekspozycja w wartowni potrwa aż do przyszłego roku.
Sama wartownia została wykonana w ubiegłym roku przez pracownika naszego muzeum – Sebastiana Śwista. Jest ona rekonstrukcją budek strażniczych, jakie usytuowane były przed miejscowymi obiektami wojskowymi i willami oficerów garnizonu pod koniec zaborów. Rekonstrukcji dokonano głownie na podstawie dostępnych w naszym muzeum, licznych fotografii. Do sierpnia tego roku w budce prezentowaliśmy listy powstańców wielkopolskich z naszego regionu.