W czwartek 23 stycznia w krotoszyńskim Muzeum Regionalnym miał miejsce wernisaż wystawy pod tytułem „Wybitni krotoszynianie. Część druga”. Wernisaż połączony był z prezentacją najnowszej publikacji krotoszyńskiego muzeum pod tytułem „Wybitni krotoszynianie”.
Spotkanie odbyło się w korytarzu na parterze budynku poklasztornego i rozpoczął je występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie. Na początku zaprezentował się chór szkolny pod dyrekcją dr Małgorzaty Zuchowicz, która w kilku utworach pełniła też rolę akompaniatora. Następnie swoje umiejętności zaprezentowali soliści, grający na instrumentach dętych. Na trąbce zagrał Franciszek Sikora, na saksofonie Marcelina Pawlak, a na klarnecie Wojciech Peregrym. Solistom akompaniował p. Tomasz Ratajczak. Wszystkie występy zapowiadał p. Mateusz Fidyka.
Następnie dyrektor muzeum – Piotr Mikołajczyk przedstawił pokrótce tematykę wystawy oraz towarzyszącej jej publikacji, a pracownik muzeum i współautor wydanej książki – p. Daniel Szczepaniak opowiedział o powstawaniu ekspozycji i publikacji.
Następnie licznie przybyli goście przeszli do sali wystaw czasowych. Ekspozycja stanowi drugą część jubileuszowej wystawy plenerowej z 2015 r. pod tym samym tytułem, którą tym razem można obejrzeć w salach Muzeum Regionalnego. Ekspozycja jest prezentowana od 23 stycznia do 6 marca bieżącego roku.
Na 27 planszach ukazanosylwetki aż 54 związanych z naszym miastem postaci. Dobór bohaterów wystawy, podobnie jak poprzednio, zakładał przedstawienie zarówno osób powszechnie rozpoznawalnych, jak i postaci nieznanych lub zapomnianych, reprezentujących róże grupy społeczne, narodowości oraz zawody. Prezentowane biogramy obejmują wyłącznie postacie już nieżyjące.
Serdecznie zapraszamy!
Fragment wstępu do książki pt. „Wybitni krotoszynianie”
Od ponad sześciuset lat mieszkańcy Krotoszyna kształtują otaczającą nas rzeczywistość, zarówno tę lokalną, jak i zdecydowanie szerszą. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile wybitnych postaci związanych było z naszym miastem i ile ważnych osób z niego pochodziło tudzież w nim zamieszkało.
Książka, którą mają Państwo w rękach, powstała dla upamiętnienia tych, którzy w subiektywnym odczuciu autorów powinni zostać zapamiętani – czasami pomimo pewnych biograficznych kontrowersji. O części wspominanych tu postaci mieszkańcy Krotoszyna już co nieco wiedzą, niektórzy patronują krotoszyńskim ulicom i rondom lub są często wspominani z okazji rocznic i świąt. Inni zapisali się w pamięci starszych mieszkańców Krotoszyna jako osoby wybitne i barwne na gruncie lokalnym. Część osób, których sylwetki tu przybliżamy, to jednak postacie mało znane, które dla wielu czytelników mogą być zaskoczeniem.
Niniejsza publikacja ma charakter popularyzatorski i jest już trzecią inicjatywą naszego muzeum mającą na celu przypomnienie wybitnych osób związanych z naszym regionem. W roku 2002 Helena Kasperska i Daniel Szczepaniak wydali pod auspicjami krotoszyńskiego muzeum dwujęzyczną (polsko-niemiecką) książeczkę pt. Wybitni Polacy, Niemcy i Żydzi ziemi krotoszyńskiej. Ludzie nauki, kultury i sztuki. Była to pierwsza próba stworzenia swoistego panteonu zasłużonych mieszkańców ziemi krotoszyńskiej. W roku 2015, z okazji jubileuszu 600. Rocznicy lokacji miejskiej Krotoszyna, Muzeum Regionalne przygotowało pierwszą na krotoszyńskim Rynku wystawę plenerową. Autorami ekspozycji pt. Wybitni krotoszynianie byli Piotr Mikołajczyk i Daniel Szczepaniak. Wystawa, podczas której ukazano sylwetki czterdziestu związanych z naszym miastem postaci, spotkała się z dużym odzewem i zainspirowała autorów do przygotowania nawiązującej do niej publikacji.
Celem, jaki postawili przed sobą autorzy, było przedstawienie postaci reprezentujących różne grupy społeczne, narodowości oraz zawody. Postanowiliśmy również, że prezentowane będą biogramy wyłącznie osób już nieżyjących. Ważnym czynnikiem w doborze bohaterów książki było również ich pochodzenie. Opisujemy jedynie postacie urodzone w Krotoszynie, bądź takie, które do Krotoszyna przybyły, wnosząc znaczący wkład w historię naszego miasta. Wyjątek wśród zebranych krotoszynian stanowią Potoccy, którzy władali miastem w XVIII stuleciu. Mimo iż nie mieszkali oni nigdy w mieście, ich wpływ na kształt Krotoszyna był olbrzymi i jest widoczny aż po dzień dzisiejszy.
Życząc przyjemnej lektury, składam serdeczne podziękowania współautorowi oraz wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, które pomogły nam w zbieraniu informacji oraz ikonografii do niniejszej publikacji.