W niedzielę 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie zorganizowało tradycyjną, już siódmą wieczornicę poświęconą żołnierzom podziemia niepodległościowego.
Wieczornicę rozpoczął przejmujący montaż słowno-muzyczny, który przygotowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie pod kierunkiem pani Małgorzaty Witczak.
Podczas spotkania, jak co roku, skupiliśmy się głównie na wątkach związanych z lokalnym podziemiem antykomunistycznym. Daniel Szczepaniak, kustosz krotoszyńskiego Muzeum, przedstawił strukturę i działalność młodzieżowej organizacji konspiracyjnej pod nazwą Gwardia Patriotów Polskich, która działała w Krotoszynie i Koźminie Wlkp. w latach 1948-1950. Prelegent przybliżył również mało znaną postać sierż. Władysława Stańczyka ps. „Florian” – podoficera Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz WSGO „Warta” w Obwodzie Krotoszyńskim w 1945 r.
Tradycyjnie jeden z tematów wieczornicy poświęciliśmy konspiracji ogólnopolskiej. Piotr Mikołajczyk, dyrektor krotoszyńskiego muzeum, przedstawił postać mjr./płk. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, w związku z przypadającą 12 marca, 110. rocznicą urodzin legendarnego dowódcy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
Po spotkaniu uczestnicy wieczornicy tradycyjnie przeszli się pod dawny areszt śledczy przy ul. Sienkiewicza, aby złożyć hołd osobom tam prześladowanym i mordowanym.
Do zobaczenia w przyszłym roku!