Zakończyliśmy pierwszą część naszego projektu edukacyjnego pt. "Wielkopolanie na wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920". Polegała ona na przeprowadzeniu zajęć lekcyjnych na temat udziału Wielkopolan w bitwie warszawskiej i szerzej, w wojnie polsko-bolszewickiej. Zajęcia przeprowadziliśmy w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych leżących na terenie Gminy Krotoszyn.
Początkowo planowaliśmy przeprowadzenie 15 lekcji w 15 szkołach, ostatecznie jednak nasze zajęcia cieszyły się o wiele większym zainteresowaniem i w 18 placówkach przeprowadziliśmy aż 26 lekcji (w niektórych szkołach kilkukrotnie), w których w sumie wzięło udział 596 uczniów. Warto w tym miejscu nadmienić, że ze względu na wprowadzenie na terenie powiatu strefy czerwonej zmuszeni byliśmy odwołać jeszcze dwie zaplanowane wcześniej lekcje. Biorące udział w projekcie szkoły otrzymały materiały edukacyjne dotyczące przeprowadzonych zajęć oraz broszurę edukacyjną, którą w wersji elektronicznej można znaleźć również tutaj.
Bardzo dziękujemy dyrektorom i nauczycielom szkół za dołączenie do naszego projektu, a uczniom zaangażowanie i serdeczną atmosferę podczas zajęć. Szkoły, które włączyły się w nasz pomysł to:
- I Liceum Ogólnokształcące im Hugona Kołłątaja w Krotoszynie
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Krotoszynie
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie
- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Wojska Polskiego w Krotoszynie
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Krotoszynie
- Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Jordana w Krotoszynie
- Szkoła Podstawowa nr 8 im. Marii Skłodowskiej Curie w Krotoszynie
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Benicach
- Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Chwaliszewie
- Szkoła Podstawowa w Gorzupi
- Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lutogniewie
- Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Orpiszewie
- Szkoła Podstawowa w Roszkach
- Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Zalewskiego w Świnkowie
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Krotoszynie
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie
Z zaplanowanych lekcji niestety byliśmy zmuszeni odwołać zajęcia w Szkole Podstawowej im. bp. Michała Kozala w Kobiernie. Niemniej obiecaliśmy, że nawet po zakończeniu projektu - jak tylko sytuacja epidemiologiczna w powiecie się zmieni - z lekcją do Kobierna zawitamy.
Do zakończenia i podsumowania projektu pozostały nam jeszcze dwa konkursy. Pierwszy z nich to konkurs historyczny, o którym więcej można znaleźć tutaj, a którego finał odbędzie się w piątek 16 października. Drugi konkurs to konkurs plastyczny, o którym więcej tutaj, a którego termin napływu prac mija już w najbliższy poniedziałek (12 października).
Projekt realizujemy w partnerstwie z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw oraz Fundacją Progressus. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” - więcej o programie na stronie: www.niepodlegla.gov.pl