W poniedziałek 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie zorganizowało tradycyjną wieczornicę poświęconą żołnierzom podziemia niepodległościowego.
Tegoroczne wydarzenie było już ósmym zorganizowanym przez nasze muzeum, a dziewiątym zorganizowanym w Krotoszynie (pierwsze miało miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym). Tym razem, ze względu na sytuację w kraju,wieczornica odbyła się w kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła.
Przybyłych przywitał proboszcz parafii p.w. św. Ap. Piotra i Pawła – ks. kan. Grzegorz Jóźwicki, który wygłosił również słowo wstępne. Po nim głos zabrał dyrektor Muzeum Regionalnego – Piotr Mikołajczyk, nakreślając program wydarzenia.
Wieczornica rozpoczęła się tradycyjnie od wątków lokalnych. Daniel Szczepaniak, kustosz krotoszyńskiego Muzeum, przedstawił strukturę i działalność trzech działających w regionie młodzieżowych organizacji konspiracyjnych: AK „Zemsta” (X 1949 – VI 1950) i Związku Młodych Orłowców (X 1952 – V 1953) z Koźmina Wlkp. oraz Polskiego Wojska Podziemnego (XI 1949 – VI 1950) z Obry Starej.
Oprawę artystyczną wieczornicy, w postaci krótkiego koncertu pieśni patriotycznych, przygotował Chór Parafialny pod dyrekcją dr Małgorzaty Zuchowicz.
Ostatni akcent wydarzenia był tradycyjnie poświęcony konspiracji ogólnopolskiej. Ponieważ sytuacja wymusiła na nas zorganizowanie spotkania w Kościele, Piotr Mikołajczyk przedstawił sylwetkę niezłomnego kapłana – ks. Władysława Gurgacza (1914-1949).
Wydarzenie było transmitowane na żywo w sieci, zarówno przez parafię, jak i przez lokalną prasę. Na lokalnym portalu www.krotoszyn.naszemiasto.pl można również znaleźć fotogalerię z uroczystości.
Tym razem po wieczornicy nie mogliśmy udać się w szerszym gronie pod dawny areszt śledczy przy ul. Sienkiewicza, dlatego hołd osobom tam prześladowanym i mordowanym składano indywidualnie. Wiązanki i znicze złożyli między innymi przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego.
Do zobaczenia w przyszłym roku!