W miniony piątek – 5 maja o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie odbył się wernisaż wystawy czasowej: „Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego”. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Agencją Zegart oraz Dariuszem Budkiewiczem – muzykiem takich zespołów jak Armia czy De Press.
Na wystawie, która potrwa do 2 lipca, prezentowane są 62 fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. 50 z nich to zdjęcia czarno-białe, z wczesnego okresu twórczości, czyli z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. Pozostałe 12 to komputerowe fotomontaże, z około dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty. Zwiedzaniu wystawy towarzyszy muzyka, przygotowana specjalnie na tę okazję przez Dariusza Budkiewicza – muzyka i basistę między innymi Armii i De Press.
Na początku wernisażu Piotr Mikołajczyk – dyrektor naszego muzeum – wprowadził licznie przy byłych gości w tematykę ekspozycji. Następnie Jerzy Zegarliński – przedstawiciel Agencji Zegart – przedstawił postać Zdzisława Beksińskiego oraz, już na wystawie, zwrócił uwagę na kilka z prezentowanych tam fotografii. Wspomniany już wcześniej Dariusz Budkiewicz opowiedział o swoich inspiracjach muzycznych związanych z twórczością Artysty oraz o procesie tworzenia muzyki na potrzeby naszej ekspozycji.
Zdzisław Beksiński – fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947–1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W roku 1955 wrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50-tych XX w. rozpoczął działalność artystyczną, na początku jako fotografik, prezentując swoje prace na kilku wystawach, między innymi w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później dał się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza granice Polski. Od 1994 r. był jednym z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzącym fotomontaże komputerowe.
Koszt wstępu na wystawę:
- podczas „Nocy Muzeów” oraz w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca – bezpłatny
- bilet zwykły – 5 zł
- bilet ulgowy – 3 zł