W piątek 20 października w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie miało miejsce spotkanie zatytułowane: „100 lat badań nad kurhanami w lasach krotoszyńskich”. Wydarzenie poświęcono najnowszym ustaleniom dotyczącym kurhanów z epoki brązu, na jakie można natrafić w podkrotoszyńskich lasach. Spotkanie miało charakter otwarty i połączono je z dyskusją, a jego współorganizatorami, obok wspomnianego Muzeum, były: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Uniwersytet Gdański.
Podczas wydarzenia gościli w naszym muzeum: prof. UAM dr hab. Mateusz Jaeger (Instytut Kultury Europejskiej UAM), dr hab. Jakub Niebieszczański (Wydział Archeologii UAM), dr Łukasz Pospieszny (Instytut Archeologii, Uniwersytet Gdański), dr Mateusz Cwaliński (Instytut Archeologii, Uniwersytet Gdański) oraz dr Mateusz Stróżyk (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu)
Spotkanie było okazją do wygłoszenia dwóch niezwykle interesujących referatów. W pierwszym z wystąpień dr Mateusz Cwaliński, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, przybliżył przybyłym problematykę kurhanu w europejskiej epoce brązu.
Drugą prelekcję wygłosił dr Mateusz Stróżyk, pracownik naukowy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który przedstawił wyniki badań nad krajobrazem kulturowym epoki brązu w regionie Krotoszyna.
Wydarzenie było też okazją do zaprezentowania dwóch wydanych niedawno publikacji naukowych, poświęconych między innymi tematyce epoki brązu w naszej okolicy. Są to:
- Mateusz Stróżyk – Pejzaż z kurhanami: krajobraz funeralny społeczności kręgu kultur mogiłowych na pograniczu śląsko-wielkopolskim, Poznań (2019)
- Mateusz Jaeger, Janusz Czebreszuk, Jutta Kneisel (red.) – Revisiting the Middle Bronze Age Barrows of South-Western Poland, Poznań/Bonn (2023)
Rok 2023 jest czasem powrotów do muzealnych formatów, których w ostatnich latach z różnych powodów nie organizowaliśmy. Nie inaczej jest z cyklem „Muzealne Spotkania z Historią”, w ramach którego spotykaliśmy się po raz dziewiąty – po czterech latach przerwy. W ramach cyklu „Muzealne Spotkania z Historią” organizujemy różnego rodzaju wystąpienia na tematy związane z ogólnie pojętą historią – również regionalną.