W środę 27 grudnia, Muzeum Regionalnym w Krotoszynie już po raz ósmy zorganizowana została Wieczornica Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie ponownie stanowiło pierwszą część lokalnych obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w 105. rocznicę wybuchu tegoż zrywu. W organizację tegoroczne obchody współorganizowali: Stowarzyszenie Kibiców "KOLEJORZ", Urząd Miejski w Krotoszynie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Krotoszynie im. Powstańców Wielkopolskich oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie.
Wieczornica rozpoczęła się od występu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Krotoszynie, którzy tym razem zaprosili przybyłych gości do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych – częściowo nawiązujących do powstania wielkopolskiego. Wcześniej występująca młodzież rozdała publiczności specjalnie na tę okazję przygotowane śpiewniczki. Część artystyczną przygotowały nauczycielki SP nr 1: Małgorzata Czachorek, Barbara Pożarycka i Ewa Remisz.
Drugą częścią spotkania było okolicznościowe wystąpienie, podczas którego dr Edward Jokiel (regionalista i prezes lokalnego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919) przybliżył przybyłym gościom, wśród których byli między innymi wicestarosta – Paweł Radojewski oraz burmistrz – Franciszek Marszałek, tematykę aprowizacji powstańców wielkopolskich w powiecie krotoszyńskim. Wystąpieniu dr. Jokiela towarzyszyła prezentacja multimedialna.
Po wieczornicy uczestnicy udali się na krotoszyński rynek, gdzie zebrały się również delegacje i poczty sztandarowe. Tam, przy akompaniamencie Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej, uroczyście wciągnięto flagę państwową i odegrano hymn. Następnie Bractwo Strzeleckie wystrzałami z armaty dało kibicom Lecha Poznań i Cracovii sygnał do rozpoczęcia efektownej iluminacji. Na kilka minut krotoszyński rynek rozświetliły race.
Ostatnim akcentem krotoszyńskich obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego był uroczysty przemarsz pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Przy dźwiękach orkiestry uczestnicy dotarli pod monument, gdzie ks. dr. Aleksander Gendera pomodlił się za zmarłych i poległych uczestników zrywu, a dr Edward Jokiel przeprowadził uroczysty apel pamięci lokalnych Powstańców. Po złożeniu pod pomnikiem wiązanek kwiatów orkiestra odegrała Rotę, co zakończyło tegoroczne obchody.
Warto jeszcze nadmienić, że jak co roku krotoszyńscy kibice od samego rana odwiedzali cmentarze i miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego w całym powiecie, by oddać cześć naszym przodkom, których wysiłek i krew dały Wielkopolsce wolność.
To jeszcze nie koniec obchodów powstańczych w Krotoszynie. 1 stycznia o godzinie 19.00, w 105. rocznicę wyzwolenia miasta, w miejscowej bazylice odbędzie się uroczysta msza święta, po której oficjele złożą kwiaty w miejscach związanych z wydarzeniami tego dnia – przy tablicach na dworcu kolejowym oraz w dawnych koszarach (dziś siedziba Starostwa Powiatowego). Zapraszamy do udziału również w tych wydarzeniach.