W piątek 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak co roku Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie zorganizowało wieczornicę poświęconą żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Było to już jedenaste tego typu wydarzenie, odnoszące się do konspiracji niepodległościowej działającej po II wojnie światowej.
Jeszcze przed południem dyrektor Muzeum – Piotr Mikołajczyk, wziął udział w miejskich uroczystościach upamiętniających żołnierzy wyklętych w Benicach oraz w Krotoszynie – na Skwerze Żołnierzy Wyklętych i na cmentarzu parafialnym. O godzinie 17.00 z kolei przywitał licznie przybyłych gości na wieczornicy i nakreślił program spotkania.
Wydarzenie rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Orpiszewie. Występ został przygotowany przez panie: Ilonę Olejnik i Ewę Wrońską, a poświęcony był patronowi szkoły – Witoldowi Pileckiemu. Część artystyczna miała formę montażu słowno-muzycznego, podczas którego między innymi recytowane były wiersze bohaterskiego rotmistrza.
Części merytoryczna wieczornicy poświęcona była w całości lokalnym wątkom konspiracji niepodległościowej. Jako pierwszy głos zabrał emerytowany pracownik naszego muzeum i specjalista zajmujący się od lat tematyką powojennego podziemia – Daniel Szczepaniak. Historyk przedstawił dotychczas nie podejmowanych badań dotyczących „Współpracowników oddziałów podziemia niepodległościowego na przykładzie formacji partyzanckich „Bora” i „Cienia” w latach 1945–1947”.
Drugą prelekcję wygłosił Piotr Mikołajczyk, który opowiedział o okolicznościach i przebiegu ubiegłorocznych „Poszukiwań miejsca pochówku żołnierzy poległych pod Benicami 26 maja 1946 r.” Dyrektor muzeum podsumował też wieczornicę.
Po spotkaniu uczestnicy tradycyjnie udali się pod dawny areszt śledczy przy ul. Sienkiewicza, gdzie oddano hołd osobom tam prześladowanym i mordowanym. Wiązanki i znicze pod umieszczoną na gmachu tablicą złożyli między innymi przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, organizacji politycznych oraz przedstawiciele szkół i krotoszyńskiego muzeum.