We wtorek 6 sierpnia do biblioteki krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego trafiły niezwykle ciekawe i cenne dokumenty. Archiwalia przekazał do naszych zbiorów Jan Kołodziej z Orpiszewa, a dostarczył je w jego imieniu Przemysław Jędrkowiak – dyrektor Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych i radny Rady Powiatu Krotoszyńskiego.
Przekazane materiały to dokumentacja Socjalnego Programu Mieszkaniowego z 1941 r., zawierająca korespondencję w sprawie budowy osiedla „Nowa Ojczyzna” („Neuen Heimat”). W teczce znajdują się 83 dokumenty oraz 16 rozkładanych planów i schematów, dotyczących budowy przez władze niemieckie osiedla mieszkaniowego przy ówczesnej Kirchofstrasse (ul. Cmentarnej – obecnie ul. Więźniów Politycznych), którą wg wspomnianych dokumentów planowano przemianować na Dietrich-Eckart-Strasse – ulicę niemieckiego, nazistowskiego pisarza, dziennikarza i polityka, którego hitlerowska propaganda uczyniła męczennikiem.
Plany zakładały budowę 29 bloków przy dzisiejszych ul. Więźniów Politycznych i Kobierskiej, częściowo na terenie likwidowanego wówczas cmentarza parafialnego przy kościółku św. św. Fabiana i Sebastiana (św. Rocha). Ostatecznie pobudowano jedynie dziesięć obiektów. Przekazana dokumentacja doskonale wpisuje się w posiadane już przez nas plany urbanistyczno-architektonicznej przebudowy Krotoszyna, które były częścią utopijnego planu uczynienia z Kraju Warty wzorcowego okręgu III Rzeszy.
Serdecznie dziękujemy zarówno darczyńcy i jego reprezentantowi za pamięć i wzbogacenie naszego archiwum o kolejne, niezwykle cenne dokumenty dotyczące naszej historii regionalnej.