Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka, Z/O PTTK w Krotoszynie oraz Galeria KOK "Refektarz" zapraszają na wernisaż wystawy "Dobrzyckie zabytki w minionym wieku i ich stan obecny" w fotografii Stefana Dylewskiego, który odbedzie się 24 kwietnia (środa) o godzinie 17:00 w siedzibie muzeum (Mały Rynek 1).
W programie ilustracja muzyczna w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie.
Od autora
Tworząc wystawę poświęconą Dobrzycy, kierowałem się sentymentem do miasta swego urodzenia, dzieciństwa, nauki szkolnej i pracy w różnych organizacjach, a zwłaszcza w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Prezentuję na niej (oprócz kilku reprodukcji zdjęć archiwalnych) przede wszystkim własne fotografie, z których najstarsze powstały w latach 50-tych XX w.
Magnesem przyciągającym turystów do Dobrzycy jest klasycystyczny zespół pałacowo- parkowy z końca XVIII w. Park z bardzo ciekawą architekturą ogrodową (manopterem na wyspie, panteonem i grotą), a także budynkiem pałacowej oficyny, jest miejscem niezwykle urokliwym. Przetrwało w nim kilkanaście pomników przyrody, w tym jeden z największych w Europie platan o obwodzie pnia wynoszącym 1000 cm. Pałac, po latach żmudnej pracy konserwatorów, odzyskał swój pierwotny klasycystyczny charakter. Na uwagę zasługują zwłaszcza polichromie z przełomu XVIII i XIX w. (dzieła Antoniego Smuglewicza i Roberta Stankiewicza). Ukończone w 2005 roku prace konserwatorskie pozwalają podziwiać najbogatszy chyba w kraju zespół dekoracji ściennych doby klasycyzmu.
Oprócz fotografii parku i pałacu na wystawie znalazły się zdjęcia drewnianego kościoła św. Tekli, rynku i innych fragmentów miasta, a także fotografie dawnych strojów i obrzędów ludowych.
Prezentując swoją wystawę, wyrażam nadzieję, że przybliży ona zwiedzającym „moją małą ojczyznę”.
Stefan Dylewski