Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Prezentacja książki Piotra Mikołajczyka "Krotoszyn na dawnych pocztówkach (1897-1939)"
Autorem liczącego 150 stron, efektownego wydawnictwa jest dyrektor muzeum – Piotr Mikołajczyk. W publikacji zebrano ponad 200 widokówek ze zbiorów krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego, zarówno tych już publikowanych, jak i niedawno pozyskanych. Forma ich prezentacji, wzorem poprzedniego albumu, przypomina spacer ulicami dawnego Krotoszyna i przenosi czytelnika w czasy „stylowych kawiarenek, dorożek i brukowanych ulic oświetlonych gazowymi latarniami”.
W czwartek 15 lutego 2024 roku o godzinie 18.00 serdecznie zapraszamy na piętro budynku poklasztornego, gdzie odbędzie się prezentacja najnowszej publikacji krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego. Jest nią wydany pod koniec ubiegłego roku album zatytułowany „Krotoszyn na dawnych pocztówkach (1897–1939)”. Autorem liczącego 150 stron, efektownego wydawnictwa jest dyrektor muzeum – Piotr Mikołajczyk.
W zbiorach krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka znajduje się ponad 1000 kart pocztowych, z których blisko połowę stanowią krotoszyńskie widokówki z lat 1897–1939. Do tej pory część tych zbiorów została opublikowana w dwóch wydaniach albumu „Pozdrowienia z Krotoszyna. Widoki miasta na pocztówkach z lat 1897–1919”, które staraniem Heleny Kasperskiej ukazały się w 2002 r. i 2009 r. Ponadto reprodukcje krotoszyńskich pocztówek z muzealnych zbiorów pojawiały się dotychczas w różnorakich publikacjach wydawanych przez Muzeum oraz w prasie lokalnej. Część kolekcji była także prezentowana w sieci oraz podczas wystaw w 2012 r., 2022 r. i 2023 r.
W najnowszym albumie, autorstwa Piotra Mikołajczyka, zebrano ponad 200 widokówek ze zbiorów krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego, zarówno tych już publikowanych, jak i niedawno pozyskanych. Forma ich prezentacji, wzorem poprzedniego albumu, przypomina spacer ulicami dawnego Krotoszyna i przenosi czytelnika w czasy „stylowych kawiarenek, dorożek i brukowanych ulic oświetlonych gazowymi latarniami”. Pamiętać należy, że przed ponad stuleciem fotografowano głównie najbardziej efektowne i reprezentacyjne obiekty, stąd rzadko zdarzają się tutaj miejsca położone na przedmieściach oraz zabudowania przemysłowe. Ten swoisty katalog rozpoczyna się od najstarszych, wieloobrazkowych pocztówek litograficznych oraz krotoszyńskich panoram a następnie, zaczynając od dworca kolejowego, wzorem odwiedzających miasto „spacerujemy” po dawnym Krotoszynie. Każdy z rozdziałów albumu rozpoczyna się od historycznych informacji na temat miasta z przełomu XIX i XX w. lub krótkiej historii omawianego miejsca.
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail muzeum@krotoszyn.pl
Tel. 62 722 61 47 www.muzeum.krotoszyn.pl