22 sierpnia 2021 r. minie dokładnie sto lat od przybycia do Krotoszyna 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej - formacji wielce zasłużonej dla naszego kraju, zarówno podczas wojny polsko-bolszewickiej (1919-1920), jak i w czasie walk wrześniowych (1939). W okresie międzywojennym Pułk stacjonował w naszym mieście, na stałe wpisując się w jego historię.
W związku z tą rocznicą Muzeum Regionalne postanowiło poświęcić tematyce 56. Pułku Piechoty swoją wystawę plenerową, która co roku prezentowana jest na krotoszyńskim rynku. Na dwudziestu planszach ukażemy dzieje miejscowego garnizonu, genezę Pułku, jego wkład w wojnę z bolszewikami, czas pobytu formacji w Krotoszynie oraz jej walki w obronie miasta i szlak bojowy we wrześniu 1939 r. Ponadto omówimy także symbolikę, organizację, tradycje i miejsca pamięci Pułku. Plansze wzbogaci blisko 200 fotografii ze zbiorów krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego w Krotoszynie oraz Muzeum Ziemi Wronieckiej.
Wystawa prezentowana będzie od 2 czerwca do 17 września 2021 roku. 3 czerwca był od roku 1936 dniem święta pułkowego, a 17 września to dzień i upamiętniony na odznace pamiątkowej pułku, który jednocześnie był świętem formacji w latach 1927-1935. Chcemy również w tak symboliczny sposób podkreślić ważne dla 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej daty.
Pułk uformowano pierwotnie jako 2. Pułk Strzelców Wielkopolskich w marcu 1919 r. we Wronkach, a w jego skład wchodziły improwizowane pododdziały złożone z byłych już powstańców wielkopolskich. Od jesieni 1919 do końca 1920 r. formacja rozlokowana była na wschodnich kresach tworzonej właśnie Rzeczpospolitej, gdzie na froncie litewsko-białoruskim toczyła boje z bolszewikami. Za poświęcenie oficerów i żołnierzy, oraz za odwagę – czasami nawet graniczącą z brawurą – chorągiew pułku zostawała udekorowana przez Naczelnika Państwa krzyżem Orderu Virtuti Militari. W okresie międzywojennym garnizon 56. Pułku Piechoty mieścił się w Krotoszynie, a formacja mocno wrosła w życie społeczne, sportowe, kulturalne i polityczne miasta. We wrześniu 1939 r. Pułk przeszedł swój ostatni szlak bojowy, który rozpoczął się walkami o Krotoszyn, a zakończył na szańcach stolicy. W rozkazie pożegnalnym dla 25. Dywizji Piechoty, wydanym po kapitulacji Warszawy, gen. Juliusz Rómmel nazwał 56. Pułk Piechoty „najdzielniejszym z dzielnych pułków dywizji”.
Na temat 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej opublikowaliśmy już:
- krótkie artykuły:
na temat udziału Pułku w wojnie z bolszewikami
na temat obsady Pułku w 1939 r.
na temat walk o krotoszyn 1 września 1939 r.
- materiał filmowy na kanale Youtube